Przejdź do treści

Mecz Polska – Rumunia na Twitterze

Wydarzenia sportowe (lub inne dziejące się tu i teraz) są bardzo wdzięcznym tematem analizy tego, co dzieje się w mediach społecznościowych. Jak wyglądał Twitter podczas meczu Polska – Rumunia?

Przygotowanie tokenu

Aby zebrać dane z Twittera potrzebujemy zbudować aplikację, która wykorzysta API Twittera i jej tokenu. W samym R wykorzystamy pakiet rtweet. Koniec końców potrzebny nam jest klucz API (para Consumer Key i Consumer Sectet) – jak je zdobyć można przeczytać tutaj (z obrazkami). Odpowiednie wartości należy przypisać do zmiennych poniżej. Kod przygotuje nam token i zapisze w lokalnym pliku, dzięki temu w przyszłości będziemy mogli taki token wykorzystać:

Mając zapisany token możemy zacząć

zbieranie twittów

Wykorzystamy “strumień” płynący z Twittera, który zostanie zapisany do lokalnego pliku JSON. Pakiet rtweet ma gotową funkcję, która działa tak, że od momentu jej wywołania przez podaną liczbę sekund pobiera wszystkie kolejne twitty zgodne z zadanymi kryteriami. Potrzebujemy wiedzieć jak długo ma to robić (ja skrypt uruchomiłem około dwóch godzin przed meczem i chciałem aby mniej więcej tyle samo czasu po meczu zakończyło się zbieranie danych) oraz jakie jest kryterium wyboru twittów. W naszym przypadku kryterium to twitty z hashtagiem #polrom.

Można było zrobić nieco inaczej – bez korzystania ze strumienia: już po meczu (na przykład dzisiaj) pobrać wszystkie twitty. Ale to jest badanie post factum. Ja w czasie meczu obserwowałem dane (i wrzucałem na TT) – potrzebowałem więc ciągłego strumienia. Jeden proces generował dane (ten kod powyżej), a drugi – robił wykresiki.

Zobaczmy co można wyłowić, a przede wszystkim – jakie są zagrożenia i jak do nich podejść.

Analiza zebranych danych

W tabeli tweets mamy wszystkie potrzebne dane.

Na początek wybierzmy tylko to co kluczowe i uporządkujmy daty – przede wszystkim godzina jest przesunięta (inna strefa czasowa). Dodamy przy okazji oznaczenie “okresów” podczas meczu – konkretna połowa, przerwa i czas przed o po meczu (tutaj godziny się nie zgadzają znowu ze względu na przesunięcie stref czasowych – trochę eksperymentowania było potrzebne).

Zobaczmy jakie słowa są najpopularniejsze? Od razu odpuścimy sobie retweety.

“Ogień i lód” nie dotyczy meczu, podobnie cała reszta tych największych w chmurce. W tym momencie warto przejrzeć ręcznie tabelę words która nam powstała, zobaczyć które słowa są najpopularniejsze i nie pasują nam do wydarzenia, a następnie wyłowić kto jest autorem twittów z tymi słowami. Wyłoniłem kilkanaście takich osób:

W dalszych analizach zostawimy sobie twitty bez re-twittów i nie pochodzące z puli nazwanej spammers. Teraz najpopularniejsze słowa wyglądają następująco:

Wygląda bardziej prawdopodobnie, prawda?

Zobaczmy jak wyglądała aktywność podczas meczu (liczba twittów w poszczególnych minutach):

Piki w momentach kiedy padały bramki, spore górki po zakończeniu meczu i tuż przed jego rozpoczęciem. Aktywność zaczyna się godzinę przed i kończy godzinę po. Tego typu wydarzenia są dynamiczne , a dynamika na boisku przekłada się na aktywność w social media. Wniosek dość oczywisty, udowodniony liczbowo :)

Teraz jeszcze raz zerknijmy na chmurkę najpopularniejszych słów (po 200), tym razem w rozbiciu na poszczególne okresy meczu:

Po meczu – radość (brawo panowie, mamy mundial). W drugiej połowie – wyniki (3:0, wcześniej 2:0, później dochodzi jedynka do 3:1) i strzelec dwóch bramek. Pierwsza połowa to nieodzowne “kurwa” (dziwne że tak mało – jakbyśmy przegrywali to byłoby pewnie więcej), “Lewy” i pierwsza bramka – karny. Przed meczem standardowe “gopoland, do boju, Szczęsny w bramce, hymn, ciary” ;)

Na koniec zobaczmy jak często wymieniany był bohater w trakcie trwania meczu:

Lewandowski w czasie meczu

Po zerknięciu w dane (już rozdzielone na słowa i z policzoną częstotliwością ich występowania) możemy wybrać kilka wyrazów, które określają Roberta Lewandowskiego. Oczywiście nazwisko razem z odmianą przez przypadki, ale też nick w social mediach, oraz “Lewy” jako skrót nazwiska.

Nie ma nic dziwnego: Lewandowski wymieniany był najczęściej wtedy, kiedy strzelał bramki. Jeśli zrobimy to samo dla słowa “kurwa” otrzymamy podobny układ pików. Jakże to słowo jest uniwersalne…