Przejdź do treści

Gole w europejskich ligach

Skąd padają gole? Jak poruszają się piłkarze podczas meczu? Czy zawodnicy podają zawsze do tych samych?

Wszystkiego tego można się dowiedzieć jak tylko ma się odpowiednie dane… Warto przeglądać czasem Reddita – można znaleźć np. Soccer shots dataset (post już jest skasowany, ale kto pierwszy ten lepszy) zawierający link do arkusza z danymi zeskrapowanymi z ciekawej strony understat.com.

Skoro ktoś zdjął te dane i udało mi się zapisać do nich link to wykorzystajmy je!

W pierwszej kolejności musimy pobrać dane z Google Drive – lepiej mieć niż nie mieć ;)

I w pliczku xg_master.csv mamy interesujące nas dane. Zobaczmy co mamy w środku:

Po standardowych glimpse() wiemy co i jak, na przykład wiemy że dane pochodzą z kilku sezonów i obejmują ligi europejskie z następującymi drużynami:

RasenBallsport Leipzig Norwich Osasuna Nice Tom Tomsk Parma
Schalke 04 Queens Park Rangers Rayo Vallecano Nimes Torpedo Moscow Parma Calcio 1913
Wolverhampton Wanderers Villarreal

Jedna kolumna określa nam skuteczność strzału, a druga – sytuację. możemy więc zobaczyć…

Start 1

Ciekawe Tak sobie. Ciekawsze jest to, w której minucie padają gole. Zamiast liczyć jakąś średnią policzmy po prostu sumę bramek, które padły w kolejnych minutach:

Dlaczego tuż po 45 minucie mamy skok? To gol do szatnii – nieco przedłużona pierwsza połowa i gol w ostatniej chwili.

Niesamowite jest to, że im dłużej trwa mecz tym więcej bramek pada, tzn. więcej bramek pada w późniejszych minutach. Wydawałoby się, że zmęczenie i – czasem – granie na czas dadzą zna oo sobie i więcej będzie goli w pierwszej połowie. A tutaj zonk. W sumie fajny zonk, bo oznacza to tyle że emocje są do końca.

Podzielmy czas na 5-minutowe bloki i sprawdźmy jak w poszczególnych ligach wygląda liczba zdobytych bramek. Tym razem jednak licząc jaki procent bramek z całej ligi wpada w danym bloku:

Znowu widać 45 minutę. Szczególnie w angielskiej Premiere League można liczy na emocje. W sumie około 6% (co 16 mecz) to bramka pod koniec I połowy.

Skupmy się na chwilę na konkretnych zawodnikach. Na przykład Neymar (ulubiony piłkarz mojego syna) – czy strzela w Paris Saint Germain lepiej niż w Barcelonie?

Strzela mniej więcej tak samo jeśli chodzi o liczbę zdobytych bramek w meczu. A czy strzela z innego miejsca? Może trener coś wypracował i zmieniło się ustawienie?

To, że czerwonych kropek jest więcej oznacza tylko tyle, że dłużej grał w Barcy. Strzela mniej więcej z tego samego miejsca. No, w PSG ładuje trochę sprzed pola karnego.

Zobaczmy jak inni. Na początek przygotujemy fragment danych – 12 piłkarzy, którzy strzelili najwięcej bramek:

Skąd strzelają bramki ci panowie?

Tutaj jest jedna ciekawostka – Messi strzelający gola z prawego dolnego rogu boiska. Możemy poszukać tej bramki:

Chwila w Google z wyszukaniem odpowiedniego meczu i mamy wynik jak poniżej:

A z jakiej odległości padają strzały? Nie będziemy tego przeliczać na metry, a na jednostki względne od środka bramki (punkt (1,0.5) w układzie współrzędnych boiska):

Wykres ułożono jest według średniej odległości, a kreska w pudełku mówi o medianie. Wcześniej widzieliśmy, że wszyscy strzelają głównie z pola karnego, zatem nic dziwnego że wyniki są zbliżone.

Znowu chwila z Google i mamy:

Jak wygląda rozkład wyników w poszczególnych ligach? Jaki wynik meczu jest najpopularniejszy? Poniższy wykres to obrazuje:

Najpopularniejsze wyniki to 1:1 albo 1:0 (czy też 0:1). Zdaje się, że rozkład liczby bramek w meczu to rozkład Poissona – to warto wiedzie, jeśli się chce budować jakieś modele przewidujące wyniki.

Przejdźmy na poziom dwóch drużyn. Na początek policzymy sobie dane mówiące o rozkładzie wyników spotkań wszystkich drużyn z każdej ligi pomiędzy sobą:

Teraz wybierzemy dwie drużyny i zobaczymy jakie wyniki padły w meczach między nimi:

Niestety nie ma bardziej zróżnicowanych danych – Real z Barcą wygląda podobnie (każdy z wyników padł tylko jeden raz, meczy też było 10). Szkoda.

Ale możemy inaczej – ile bramek strzela i ile traci Barcelona w lidze hiszpańskiej?

Oczywiście zamiast Barcelony możemy wybrać inny zespół.

A jak wygląda bilans bramek Barcy? Ile średnio goli strzela i ile traci w meczach ze swoimi rywalami z La Liga?

Czarna kropka to różnica średnich – jak widać FC Barcelona z każdym rywalem jest na plusie.

Wróćmy do naszych top 12 zawodników. Kto im asystuje? Możemy narysować to na grafie:

Nie widać tego dobrze na powyższym obrazku, ale w odpowiednim powiększeniu (kliknij na obrazek) widać na przykład pana Lucasa Mourę – jest pomiędzy dwoma różnymi grupami. Dlaczego? Ano, bo przeszedł z PSG do Tottenham i podaje już komuś innemu :)

Przy użyciu pakietu networkD3 możemy przygotować z gotowego grafu (obiektu pakietu igraph) interaktywną wersję:

Prawda, że fajne?

To początek prac, jakieś pomysły po pół dnia przyglądania się danym. Jeśli masz ochotę – możesz użyć przygotowanego wyżej kodu do zbudowania na przykład aplikacji w Shiny, w której będzie można wybrać drużyny albo zawodników i dla każdego takiego wyboru wygenerować odpowiednie wykresiki. A gdyby jeszcze zasilać dane (trzeba by scrapper napisać) każdego dnia byłoby prawie online. Dlaczego understat.com tego nie ma?

Miło będzie jeśli docenisz trud autora stawiając dużą kawę. Wpadnij też na Dane i Analizy na Facebooku – tam więcej takich smaczków (szczególnie dla praktyków).